Egyre nagyobb teret nyer az alku az ingatlanpiacon

Az ingatlanpiacon a kereslet az év folyamán fokozatosan csökkent, az alku egyre nagyobb teret nyert az eladási folyamatban, az év végére pedig néhol már a hirdetési ár is visszaesett – mutatott rá a Duna House (DH) az MTI-nek küldött közleményében.

Kiemelték, hogy a társaságnál a tranzakciók mindössze ötöde zárult az eladó által meghirdetett áron éves szinten, a vevők az adásvételek 75 százalékában alkudni tudtak.

Egyelőre a sokak által várt kiugró árcsökkenés elmaradt, ugyanakkor megállt az árak emelkedése és kezdetét vette a korrekció az ingatlanpiacon – összegezték.

Közölték, hogy novemberben a használt téglaépítésű lakások árából Budapest belvárosában a tulajdonosok 4 százalékot engedtek az alku során, a budai téglalakásoknál 3 százalék, míg a pesti oldalon szintén 4 százalék volt az alku mértéke.

Országos szinten a végső árból a keleti régió eladói 8 százalékot engedtek, miközben már a hirdetés során 4 százalékkal csökkentették az irányárat. Nyugaton a hirdetésiár 3 százalékos változása mellett a tulajdonosok további 7 százalékot hajlandóak még engedni az eladási árból – írták.

Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője a közleményben elmondta, hogy a cég közvetítőinek segítségével értékesített otthonok 5 százaléka kelt el idén a hirdetésben szereplő árnál magasabban. A versengés főként a befektetési céllal vásárlókra jellemző, akik a kiváló és jó állapotú ingatlanokért átlagosan 4 százalékkal kínálnak többet a hirdetési árnál – tette hozzá. A legnagyobb értékű licit 35 millió forinttal többet jelentett az eladónak, mint amennyiért eredetileg meghirdette otthonát.

A szakember rámutatott: az ingatlanok energetikai korszerűségének szempontja jelentősen felértékelődött az év második felében az eladás során. A kereslet a modern, energiatakarékos ingatlanok felé tolódik, a korszerűtlenebb otthonok tulajdonosainak a sikeres értékesítés érdekében egyre gyakrabban bele kell számolniuk az árba az átalakítások költségét, kénytelenek rugalmasabbnak lenni az alkufolyamatban – írták.

A Duna House becslése szerint novemberben 8000 ingatlan-adásvétel volt Magyarországon, ami októberhez képest 4 százalékos, 2021 novemberéhez képest 27 százalékos csökkenés. Éves szinten a cég becslése alapján több mint 118 ezer adásvétel zajlott eddig a magyarországi ingatlanpiacon, amely éves összevetésben 21 százalékos volumencsökkenés.

Oszd meg, hogy mások is értesülhessenek: