10 százalékkal nőtt a belföldi vendégéjszakák száma
Az év első két hónapjában a magyarországi szállodákban a belföldi vendégéjszakák száma 10 százalékkal, a külföldieké 7,6 százalékkal volt nagyobb a múlt évinél – közölte a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége az MTI-vel. A turisztikai piackutatással foglalkozó STR Global társaság felmérése alapján készült elemzés szerint a magyarországi szállodákban a vendégéjszakák száma országosan 8,8 százalékkal, Budapesten 10,8 százalékkal nőtt, a Balatonon 5,3 százalékkal csökkent az év első két hónapjában. A szállodák bruttó szobaárbevétele 19,5 milliárd forint volt, 18,5 százalékkal nagyobb a bázisnál, összes bruttó forgalma pedig 14,6 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit, 36,903 milliárd forint volt az első két hónapban.
A hazai szállodák átlagos kihasználtsága január-februárban 40,1 százalékos volt, a bázisnál 2,5 százalékponttal magasabb. A magyarországi szállodák bruttó átlag szobaára 16 085 forint, ami 9,3 százalékkal haladta meg a bázist, az egy kiadható szállodai szobára jutó szobaárbevétel (bruttó Revpar) mutatója 6 456 forint volt, 16,8 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbinál.
Felhívták a figyelmet arra, hogy az idén január–februárban a hazai szállodákban jelentkező összes vendégéjszaka 41,3 százaléka, a belföldi vendégéjszakák 11 százaléka, a külföldi vendégéjszakák 68 százaléka, az összes szállodai árbevétel 47 százaléka, szobaárbevétel 52 százaléka budapesti hotelekben realizálódott miközben a szállodai kapacitás 36 százaléka volt Budapesten.
Budapest az STR riportban szereplő 30 város között az év első két hónapjában szobafoglaltságban (49,9 százalék) a 23. helyen áll Bécset, Prágát, Pozsonyt, Rómát, Szentpétervárt, Szófiát és Vilniust megelőzve.
A KSH jelentése szerint a belföldi kereslet szempontjából nagyon fontos SZÉP-kártya forgalom a hazai szállodákban az év első két hónapjában 1,381 milliárd forint volt, ami a bázisban elért 1,415 milliárd forintnál 2,4 százalékkal alacsonyabb. A januárban és februárban a szállodákban beváltott összesen 1,381 milliárd forint értékű SZÉP-kártya a magyarországi hotelek belföldi 7,119 milliárd forintos szállásdíj-bevételének 19,4 százalékát tette ki.
A jelentés szerint a legnagyobb piacaink esetében kiemelkedő volt a szállodai vendégéjszakák számának növekedése a brit (+47,8 százalék), az amerikai (+26,7százalék), a francia (+11,9 százalék), a cseh (+10,9 százalék), a román (+11,8 százalék) az olasz (+11,6 százalék) és a spanyol (+15 százalék) esetében. A szomszédos országok közül Szerbiából 25 százalékos, Romániából pedig 11,8 százalékos, kiugró volt a növekedés. Az Ausztriából érkező vendégéjszakák száma stagnált. Hagyományosan legnagyobb piacunkról, Németországból folytatódott az elmúlt években tapasztalat negatív tendencia, 4,9 százalékos csökkenéssel.
Az év első két hónapjában – az orosz – ukrán konfliktus következtében – a szállodai vendégéjszakák száma Oroszországból 33,3 százalékkal, Ukrajnából 22,9 százalékkal csökkent a bázishoz képest.
Idén eddig két új szálloda nyílt meg vidéken: Orosházán és Algyőn 25 illetve 18 szobával. Az év során Budapesten 4 szálloda összesen 250 szobával, vidéken pedig 7 szálloda nagyjából 400 szobával megnyitása várható – olvasható a jelentésben.
Az elemzésben megjegyzik: az STR riport és a KSH magyarországi szállodákra vonatkozó adatai közötti eltérések oka, hogy a KSH adatszolgáltatása az összes hazai szállodát, míg az STR a vele szerződésben levő hotelek adatait tartalmazza. Ez utóbbiban az egy- és kétcsillagos szállodák adatai nem jelennek meg.
2015. május 3.