Még idén beindulhat a tengeri kukák gyártása
Vízen úszó, önműködő szemetessel oldaná meg az óceánok szennyezettségének egyre súlyosbodó problémáját két ausztrál szörfös. A kikötők vizének megtisztítására szánt Seabin, vagyis tengeri kuka nevű szerkezet egy hengeralakú tartályból, egy természetes anyagból készült “szemeteszsákból” és egy partról működtethető szivattyúból áll – írja a LiveScience című ismeretterjesztő hírportál.
A nap huszonnégy órájában üzemelő szerkezetet a kikötői dokkokhoz lehet erősíteni. A szivattyú folyamatosan pumpálja a vizet a szemetesbe, amely felfogja a hulladékot és az olajat, majd a megszűrt víz visszakerül az óceánba.
A világ tengereinek műanyagokkal és egyéb hulladékokkal való szennyezettsége egyre súlyosbodó problémát jelent. A kutatók becslései szerint 2010-ben 4,4-13,2 millió tonna közötti mennyiségben sodródott partra műanyag hulladék világszerte.
A Seabin feltalálóit, Pete Ceglinskit és Andrew Turtont a vízi sportok iránti rajongásuk hozta össze. A fiúk az Indiegogo nevű közösségi finanszírozási oldalon gyűjtöttek pénzt közös projektjükre. A január elején véget ért kampányukkal több mint 267 ezer dollárt gyűjtöttek össze.
A kikötők és vízi utak takarításának több módja is van: az egyik a hálókkal felszerelt hajók alkalmazása, a másik a dokkok sarkaiban felgyülemlő szemétszigetek kimerése. A hajók fenntartása és üzemelése azonban nagyon költséges, a kikötők dolgozói pedig nem tudnak lépést tartani a hulladékmennyiséggel.
A fejlesztők reményei szerint a tengeri kukák gyártása még idén beindul. Fontosnak tartják továbbá, hogy helyi vállalkozásokkal gyártassák le a szerkezeteket, és az előállításuk során idővel az óceánokból kihalászott műanyaghulladék egészét újrahasznosítsák.